Auto w Holandii – jazda na polskich „blachach”

Napisane przez  //  Czerwiec 2, 2013  //  ŻYCIE  //  12 Comments

zakup auta

 

Pytanie związane z użytkowaniem auta na holenderskich drogach jest często zadawane. Czy mogę jeździć autem w Holandii na polskich tablicach rejestracyjnych? Czy muszę opłacać podatek drogowy za auto w Holandii na polskich „blachach”. W serii artykułów „Auto w Holandii”odpowiemy wam na te pytania jak również wyjaśnimy inne kwestie związane z użytkowaniem auta w Holandii. W dzisiejszym artykule – jazda w Holandii na polskich tablicach. 

 

Przebywając lub pracując w Holandii przez okres trzech miesięcy, można poruszać się po tutejszych drogach samochodem na polskich „blachach”. Jeżeli pracujesz w Holandii ale co trzy miesiące zjeżdżasz do Polski, okres ten nalicza się od nowa. Znaczy to, ze w takiej sytuacji masz prawo jeździć na polskich tablicach. Również jesteś zwolniony z obowiązku opłacania podatku drogowego za jazdę autem po Holandii. Podczas kontroli drogowej warto mieć dowody potwierdzające zjazd do Polski np. wydruki z konta bankowego, paragony itp.

 

Zasady panujace w Holandii potwierdzaja, ze jeżeli dana osoba jest bardziej związana z Polską niż Holandią, to opłaty za użytkowanie auta, należy uiścić właśnie w Polsce. Powiązanie z Polską to właśnie to ze co trzy miesiące wracasz do swojego kraju, ale również: meldunek w Polsce (a nie w Holandii); rodzina w Polsce (mąż/zona, dzieci); posiadanie konta bankowego w Polsce; lub to ze jesteś właścicielem nieruchomości w Polsce (posiadasz dom lub mieszkanie własnościowe). Wszystko to świadczy o tym, ze jesteś związany bardziej z Polska niż Holandia, czyli swobodnie przez okres 3 miesięcy możesz się poruszać po Holandii swoim autem zarejestrowanym w Polsce. Warto zadbać abyś miał przy sobie właśnie te dowody, które potwierdza twoje powiązanie z Polską. Podsumowując, jazda na polskich tablicach w Holandii jest dozwolona kiedy:

 

 • co trzy miesiące zjeżdżasz do Polski i możesz to udowodnić
 • zameldowany jesteś na adresie w Polsce a nie w Holandii
 • masz rodzinę w Polsce (męża/zonę, dzieci)
 • posiadasz rachunek bankowy w Polsce
 • jesteś właścicielem nieruchomości w Polsce (dom lub mieszkanie własnościowe)

 

Jeżeli spełniasz te wymogi, możesz jeździć w Holandii na polskich tablicach, jesteś również zwolniony z opłacania podatku drogowego. Jednak jeżeli zameldujesz się na holenderskim adresie(mimo ze spełniasz wszystkie wymogi), automatycznie jesteś zobowiązany przerejestrować auto, i w Holandii opłacać podatek drogowy i ubezpieczenie auta.

Jak to wszystko działa dowiesz się w naszym następnym artykule „Jazda w Holandii na holenderskich tablicach”

Uwaga!! Przeczytaj nasz najnowszy artykuł co się zmieniło na rok 2016.

 

 

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.5/5 (11 votes cast)
Auto w Holandii – jazda na polskich „blachach”, 4.5 out of 5 based on 11 ratings

O autorze

Wszystkie posty napisane przez

12 Komentarzy do "Auto w Holandii – jazda na polskich „blachach”"

 1. Kirek Czerwiec 23, 2013 at 10:56 am ·

  Witam, czy jest możliwość podania podstawy prawnej? interesuje mnie zwłaszcza ten fragment artykułu:
  „Prawo holenderskie mówi, ze jeżeli dana osoba jest bardziej związana z Polską niż Holandią, to opłaty za użytkowanie auta, należy uiścić właśnie w Polsce. Powiązanie z Polską to właśnie to ze co trzy miesiące wracasz do swojego kraju, ale również: meldunek w Polsce (a nie w Holandii)”
  Pozdrawiam

  • ewa cierniak Czerwiec 28, 2013 at 2:58 pm ·

   witam, ponizej podaje cytat ze strony tutejszego urzedu skarbowego „Belastingdienst”, ktory opisuje podobna sytuacje… mam nadzieje ze to panu pomoze.
   Jednak informacje o powiazaniu z danym krajem… „cytat na ktory pan sie powoluje” uzyskalismu w urzedzie celnym.

   „Wonen buiten Nederland en Nederland inrijden met een auto of motor met een kenteken van het land waar u woont

   Woont u niet in Nederland? En reist u Nederland in met een auto, motor, aanhangwagen/caravan met een geldig kenteken van het land waar u woont? Dan hoeft u zich niet te melden bij de Douane. U mag deze auto, motor, aanhangwagen/caravan 6 maanden in Nederland gebruiken zonder dat u belastingen moet betalen. Lees meer hierover bij Auto’s en motoren.”

   Blijft uw auto of motor langer dan 6 maanden in Nederland? Dan moet u zich melden bij de Douane, bpm en eventueel rechten bij invoer betalen.”

 2. Kirek Czerwiec 29, 2013 at 7:06 pm ·

  Dziękuję za odpowiedź. Powoływany przepis jest mi znany i jest on ogólnie dostępny. Jednak mowa w nim o tym, iż mogę przez okres 6 miesięcy korzystać z samochodu zarejestrowanego poza NL czyli poruszać się nim po tutejszych drogach. Natomiast nie ma informacji, że jeśli co 3 miesiące będę wyjeżdżał poza NL to okres ten ulega odnowieniu. Rozumiem, że wspomniany przez Panią okres 3 miesięcy ma tylko znaczenie stricte poglądowe i ma posłużyć jako przykład interpretacji tego przepisu? Moja dociekliwość wynika z faktu, iź taka interpretacji pozwala praktycznie na nieograniczone korzystanie z przywileju nieopłacania BPM’u osób, które przebywają w NL w okresie dłuższym niż wspomniane 6 miesięcy.
  Pozdrawiam

  • ewa cierniak Lipiec 10, 2013 at 11:27 am ·

   Tak rzeczywiscie w ten sposob mozna interpretowac ten przepis. Jednak przebywajac na terenie Holandii dluzej niz 6 miesiecy wiaze sie to z zameldowaniem na holenderskim adresie, co zobowiazuje rowniez do przerejsrowania auta na polskich tablicach rejestracyjnyhch.

 3. Jarek Lipiec 25, 2013 at 7:23 pm ·

  Witam. Mam pytanie odnośnie poruszania się samochodem na polskich numerach. Jeżeli jestem w polsce średnio co 5 lub 6 tyg na okres tygodnia lub dwóch to muszę opłacać tutaj podatek czy też muszę przerejstrować samochód? Dodam jeszcze iż nie posiadam tutaj zameldowania tulko w polsce w Holandi posiadam jedynie konto bankowe.

  • ewa cierniak Lipiec 29, 2013 at 12:37 pm ·

   witam,
   z tego co sie dowiedzielismy w urzedzie celnym.. w takiej sytuacji nie ma obowiazku oplacania podatku lub przerejstrowania auta,jednak dla pewnosci warto sie jeszcze upewnic w urzedzie celnym czy cos sie zmienilo

 4. Piotr Wrzesień 14, 2013 at 11:43 am ·

  Witam.
  Jestem współwłaścicielem auta,które używam do celów służbowych w Holandii /polskie tablice/.
  Mam meldunek w Holandii wraz z właścicielem samochodu,a także zameldowanie w Polsce. Czy wymeldowanie z adresu w Holandii właściciela samochodu wystarczy do uniknięcia płacenia podatku drogowego i przerejestrowania samochodu w Holandii?

  Pozdrawiam.

  • ewa cierniak Wrzesień 14, 2013 at 3:52 pm ·

   Witam,
   Jezeli pan bedzie uzywal auta na polskich rejstracjach(mimo tego ze ktos inny jest wlascicielem), a jest pan zameldowany w Holandii, to w dalszym ciagu ponosi pan ryzyko. Wydaje mi sie ze przy pierwszej kontroli drogowej, mozna wytlumaczyc sytuacje (auto sluzbowe zarejestrowane na kogos innego) i nie bedzie z tym problemu.Jednak jezeli znowu bedzie pan skontrolowany i bedzie pan nadal uzywal tego samego auto… sytuacja staje sie podejzana i tu moga zaczac sie klopty. Sytuacja bedzie wygladala inaczej, jezeli pan ma w Polsce zarejestrowana firme i sluzbowym autem (na polskich tablicach) robi interesy w Holandii. Jednak nie moge wywnioskowac z pana maila czy o taka sytuacje chodzi…

 5. Jan Wrzesień 22, 2013 at 1:58 pm ·

  Posiadam samochód na polskich numerach rejestracyjnych. Jestem współwłaścicielem mieszkania oraz działki budowlanej wraz z lasem w Polsce. Jestem także zameldowany w Holandii ale mieszkam w Amsterdamie i samochodu używam tylko na dojazdy do kraju, Nie jeżdżę nim na co dzień gdyż dojazdy do pracy w centrum by mnie zrujnowały w związku z opłatą za parkowanie. Samochód stoi pod domem i korzystam z niego bardzo sporadycznie w Holandii.
  Znalazłem dwa przykłady na stronie http://auto-en-vervoer.infonu.nl/auto/63152-rijden-in-nederland-met-een-buitenlands-kenteken.html :
  – U bent Nederlander, maar u heeft uw (hoofd)woning in Duitsland. Omdat het hier gaat om het adres waar u ingeschreven staat mag u met een auto met Duits kenteken in Nederland rijden.
  – Als u meer dan 50% van uw kilometers in het buitenland maakt – woon werkverkeer uitgezonderd – dan kunt u vrijstelling van bpm en motorrijtuigenbelasting aanvragen.
  Co w przypadku gdy urząd celny zatrzyma mnie gdy będę jechał do Polski lub Holandii, jak się tłumaczyć?

  • ewa cierniak Wrzesień 23, 2013 at 12:13 pm ·

   witam,
   z przykladu, ktory pan podaje ciezko powiedziec jak sie tlumaczyc wrazie kontroli. Jednak meldunek w Holandii i jazda na polskich tablicach jest ryzykowna. Z cytatu ktory pan wyszukal na internecie „”Als u meer dan 50% van uw kilometers in het buitenland maakt – woon werkverkeer uitgezonderd – dan kunt u vrijstelling van bpm en motorrijtuigenbelasting aanvragen.” wynika, ze moze sie pan ubiegac o zwolnienie placenia podatku drogowego i podatku BPM za auto na polskich tablicach. Czyli moim zdaniem warto zlozyc papiery w urzedzie celnym i miec czarno na bialym ze jest pan zwolniony z placenia podatkow za auto w Holandii.

 6. Marcin Październik 3, 2013 at 5:59 pm ·

  Witam od kilku miesięcy słyszy się że po opłaceniu podatku BPM oraz późniejszej opłacie podatku drogowego można bez problemu poruszać się samochodem z polskimi tablicami rejestracyjnymi po Holandii (chodzi mi o osoby zameldowane w NL)
  czy to prawda?
  a jeżeli tak to czy dużo z tym zachodu w sprawach formalnych ? ponieważ po rozmowie tel z belasting-iem i osobami w RWD nic im na ten temat szczególnie nie wiadomo ale czy to by oznaczało że osoby przeważnie doradcy prawni oraz polskie biura księgowości które ogłaszają się na wszelakich forach że owa opcja jest możliwa kłamały by tylko po to żeby naciągać ludzi na pieniądze narażając swoją reputację ?
  pozdrawiam

  • ewa cierniak Październik 10, 2013 at 2:29 pm ·

   witam,
   rzeczywiscie z formalnosciami oplacenia BPM i podatku drogowego za auto na polskich blachach jest duzo formalnosci. Jednak moim zdaniem jezeli ktos sie zameldowal na holenderskim adresie to warto przerejestrowac auto na holenderskie tablice. Jednak wielu ludzi decyduje sie sprzedac auto na polskich tablicach i kupuje auto na holenderskich tablicach. Tak sie dzieje ze wzgledu na to, ze oplaty za formalnosci (oplacenie BPM i podatek drogowy) sa dosc wysokie.

Tego artykułu nie komentujemy.

Więcej w ŻYCIE
wiosna w Holandii
W Holandii wiosna w ostatnim dniu wiosny

Długo na nią czekaliśmy ale w końcu przyjdzie naprawdę. W nadchodzący piątek – ostatni dzień wiosny kalendarzowej, zjawi się na...

Zamknij